MyMenu1

piątek, 11 września 2015

Nietypowe pamiątki RWC 2015

Puchar Świata rozpoczyna się już za tydzień. Jak zawsze przy okazji dużych imprez sportowych, organizatorzy przygotowali wiele produktów, które mogą stać się wspaniałymi pamiątkami dla kibiców.

Większość oficjalnych gadżetów dostępna będzie na stadionach oraz w sklepach online np. http://www.rwcshop.com/ http://www.rugbystore.co.uk/ czy http://www.lovell-rugby.co.uk/. Turniejowa odzież, piłki czy akcesoria takie jak np. breloczki lub odznaki są łatwe do znalezienia, a w asortymencie można długo przebierać. Myślę jednak, że warto napisać kilka słów o mniej oczywistych produktach, które mogą zaciekawić fanów odwiedzających Anglię.


Sporą popularnością, szczególnie wśród młodszych miłośników rugby, cieszą się karty kolekcjonerskie „Rugby Attax”. Cały zestaw składa się z 240 sztuk przedstawiających najlepszych zawodników. Każdego gracza określa kilka współczynników jak np. szybkość, siła, szarża, podania, itd. Kibice mogą więc zebrać drużynę marzeń i toczyć między sobą batalie przy stole. Pakiety z kartami dostępne są w księgarniach, sklepach z prasą oraz supermarketach. Za 1 funta otrzymamy zestaw 9 kart, album kosztuje 5 funtów.Entuzjaści statystyk i informacji mają do wyboru kilka oficjalnych przewodników, w których z pewnością znajdą wiele ciekawych danych. Ceny wahają się od kilku do kilkunastu funtów. Publikacji najlepiej szukać w księgarniach lub większych supermarketach. Wiele gazet i magazynów stworzyło własne przewodniki, niektóre są równie dobre jak oficjalne produkty. Kibicom, których interesuje angielskie rugby polecam kupno niedawno wydanej książki „The rugby clubs of England” autorstwa Malcolma Crane. Nie jest to, co prawda tytuł ściśle związany z Pucharem, ale warto zaopatrzyć się w kompendium zawierające informacje o 500 angielskich klubach rugby. 

Fanów, którzy preferują oglądanie filmów z pewnością ucieszy fakt, że od 14 września będzie można nabyć film dokumentalny „Building Jerusalem”, który opowiada o tryumfie Anglii w 2003 roku.


Inne nietypowe pamiątki, w które można się zaopatrzyć to m.in. znaczki pocztowe wydane z okazji RWC 2015 przez Royal Mail. Zestaw składa się z ośmiu sztuk, na każdym znaczku przedstawiono jeden z kluczowych elementów rugby: szarżę, młyn, przyłożenie, podwyższenie, podanie, dropgol, ruck i aut. Na marginesie dodam, że rugbowa filatelistyka jest całkiem popularna i sam kolekcjonuję tego typu pamiątki. Część moich zbiorów można obejrzeć tutaj


Bardziej nowoczesna pamiątka, która być może przypadnie do gustu tym, którzy nie mogą wybrać się na Puchar, to gra Rugby15 dostępna na komputery PC oraz konsole PS3, P34 i Xbox. Sam jeszcze nie miałem okazji jej przetestować, dlatego więcej na ten temat napiszę innym razem.

Niezależnie od tego, czy Puchar będziemy śledzić na żywo czy raczej przed telewizorem, gorąco zachęcam do aktywnego przeżywania imprezy i chłonięcia wyjątkowej atmosfery. Dodatkowo przypominam, że meczom towarzyszy liga typerów i fantasy rugby. Informacje o tym jak dołączyć znajdziecie w poprzednim poście.