MyMenu1

piątek, 30 stycznia 2015

Historia Six Nations


Wkrótce rozpocznie się najważniejszy europejski turniej rugby. Tegoroczna edycja Six Nations zapowiada się jeszcze bardziej ekscytująco niż zazwyczaj, będzie to bowiem ostatni duży sprawdzian przed zbliżającym się Pucharem Świata. Myślę, że jest to odpowiedni moment, aby zapoznać się z bardzo ciekawą historią Pucharu Sześciu Narodów.

Początki sięgają 1871 roku, kiedy Anglia i Szkocja rozegrały pierwszy międzynarodowy mecz rugby. W 1879 roku rywalizacji dodało smaku wprowadzenie Calcutta Cup jako trofeum dla zwycięzcy (więcej na ten temat w poprzednim artykule). Pod koniec XIX wieku rugby stawało się coraz bardziej popularnym sportem. W 1883 roku reprezentacje Walii i Szkocji dołączyły do zmagań i rozegrany został pierwszy turniej Home International Championship.  Inauguracyjną edycję wygrała Anglia. Jak się okazało prymat prekursorów (Anglii i Szkocji) trwał aż 10 lat. Walia sięgnęła po pierwsze mistrzostwo dopiero w 1893 roku, a w następnym sezonie w jej ślady poszła Irlandia. 

Pierwsza reprezentacja Szkocji
Zainteresowanie dyscypliną rozprzestrzeniało się w coraz dalsze zakątki świata. W 1910 do rywalizacji oficjalnie dołączyła Francja, która wcześniej przez cztery sezony, występowała jako gość. Turniej przemianowano na Five Nations Championship. Trójkolorowi nie mieli łatwego startu i początkowo wyraźnie odstawali poziomem od rywali. W pierwszych czterech latach zwyciężyli zaledwie jeden mecz!

Wybuch pierwszej wojny światowej przerwał rozgrywki. Wznowiono je dopiero w 1920 roku. Francja nadal miała problemy z dorównaniem brytyjskim potęgom. W 1931 roku została wyrzucona z rozgrywek m.in. pod zarzutem płacenia zawodnikom za grę, co uważano za wysoce niehonorowe praktyki. Było to, bowiem złamanie bardzo silnie rozpowszechnionej idei sportu amatorskiego (idei, która mimo wysokiej komercjalizacji sportu nadal jest żywa m.in. w Anglii, o czym pisałem w jednym z wcześniejszych artykułów). Turniej powrócił do starej nazwy Home Nations i był rozgrywany przez cztery kraje aż do 1939 roku, kiedy został przerwany przez wybuch II wojny światowej. 

Wznowienie nastąpiło w 1947 roku. Francja została ponownie przyjęta w poczet członków, a nazwa kolejny raz zmieniła się na Five Nations. Tym razem Francuzi radzili sobie znacznie lepiej, wkrótce stali się groźnym przeciwnikiem. Zdobyli mistrzostwo 4 razy z rzędu (w latach 1958-1962).


Pięć reprezentacji regularnie walczyło o prymat w europejskim rugby aż do roku 2000. Wtedy do turnieju dołączyły Włochy, a nazwa zmieniła się na Six Nations Championship. Beniaminek rozpoczął bardzo dobrze. W swoim pierwszym meczu Włosi pokonali w Rzymie Szkocję. Później nie było jednak tak łatwo i mimo, że z sezonu na sezon Azzurri są coraz trudniejszym przeciwnikiem, nadal odstają od rywali. Do tej pory aż 10 razy skończyli zawody z drewnianą łyżką.

Na zakończenie podam garść ciekawych statystyk. Najbardziej utytułowanymi reprezentacjami są Anglia i Walia, które zwyciężały turnieje po 26 razy (łącznie Home Nations, Five Nations i Six Nations). Oba kraje triumfowały czterokrotnie w formule Six Nations. Trzecie miejsce zajmuje Francja, która wygrała 17 edycji, w tym aż 5 turniejów Six Nations. Szkocja zwyciężała 14 razy, a Irlandia 12 (w tym 2 razy Six Nations). Włosi nigdy jeszcze nie stanęli na najwyższym stopniu podium. Dominacja trzech potęg jest jeszcze bardziej wyraźna, jeśli weźmiemy pod uwagę ilość Grand Slams. Anglia pokonała wszystkich rywali 12 razy, Walia 11, a Francja 9. Dla porównania, sztuka ta udała się Szkocji trzykrotnie a Irlandii dwukrotnie.

Oprócz prestiżu wynikającego ze zwycięstwa w turnieju, rywalizacji dodają smaku trofea, o które walczy się przy okazji konkretnych meczów, np. Millenium Trophy czy Giuseppe Garibaldi Trophy – szerzej na ten temat pisałem w jednym z poprzednich artykułów. Tegoroczna edycja Pucharu Sześciu Narodów zapowiada się niezwykle ciekawie. Faworytami są Anglia i Irlandia, ale nieobliczalna Francja zawsze może zaskoczyć przeciwników. Być może Walia odzyska dawną formę, a kto wie może będzie to przełomowy rok i pierwszy raz w historii Six Nations po laury sięgnie Szkocja lub Włochy. Odpowiedzi poznamy już wkrótce. Turniej rozpocznie się w piątek 6 lutego 2015. 
Emocje gwarantowane!