MyMenu1

piątek, 12 grudnia 2014

Najlepsza XV 2014 roku

Koniec roku to dobry czas na podsumowania. Kibice nie mogli narzekać na brak emocji. Niedawno zakończyły się bardzo ekscytujące jesienne testmecze. Zmagania ligowe oraz nowa formuła europejskich pucharów również dostarczyły niezapomnianych przeżyć. Postanowiłem więc wybrać najlepszą XV mijającego roku. Kilka decyzji nie było łatwych, w innych przypadkach wybór był oczywisty.  Zapraszam do zapoznania się z moim “dream team”.

15. Israel Folau 
Niezwykle groźny zawodnik, stwarzał olbrzymie zagrożenie niemal za każdym razem gdy był w posiadaniu piłki. Miał znakomity sezon w Super15. Najlepsi europejscy obrońcy - Mike Brown i Leigh Halfpenny tym razem byli nieco mniej widoczni.

14. Willie le Roux
Ten gracz przykuł uwagę kibiców na całym świecie. Świetnie radził sobie zarówno na pozycji skrzydłowego jak i obrońcy. Sprawiał wiele problemów defensywie rywali, skutecznie wykorzystując jej słabe punkty.

13. Tevita Kuridrani
Niesłychany postęp jaki zrobił ten zawodnik w przeciągu jednego sezonu, nie może pozostać niezauważony. Kuridrani nie ma zbyt wiele doświadczenia na arenie międzynarodowej, ale już stał się jednym z najmocniejszych punktów w ekipie Wallabies. 

12. Jean de Villers
Bardzo doświadczony zawodnik, który moim zdaniem miał jeden z bardziej udanych sezonów. Świetnie radził sobie zarówno na poziomie klubowym jak i w reprezentacji. Szkoda, że kontuzja jakiej niedawno doznał może wykluczyć go z Pucharu Świata w 2015 roku.

11. Julian Savea
Wybór lewoskrzydłowego przysporzył mi najmniej problemów. Savea nie miał sobie równych. Jest obecnie najbardziej niebezpiecznym graczem, potrafi zdobyć punkty zaczynając akcje z dowolnego punktu na boisku. Zazwyczaj potrzeba więcej niż jednego obrońcy aby go zatrzymać. Nic dziwnego, że określany jest jako następca Lomu.

10. Jonathan Sexton
Kluczowy zawodnik Irlandii, znakomicie dowodził grą reprezentacji. Perfekcyjnie realizował założenia taktyczne Joe Schmidta. Posiada wszystkie cechy, jakie powinien mieć łącznik ataku. 

9. Aaron Smith
Perfekcyjnie dowodzi grą All Blacks, zawsze znajduje się tam gdzie jest najbardziej potrzebny. Moim zdaniem Aaron Smith to aktualnie najlepszaą dziewiątka na świecie. 

1. Cian Healy
Doświadczony irlandzki zawodnik w ostatnich sezonach zmagał się z kontuzjami, w 2014 roku był jednak wyróżniającym się graczem i wg mnie zasłużył na miejsce w najlepszej XV.

2. Augustin Creevy
Znakomity młynarz, kluczowy zawodnik Argentyny. Stanowi duże zagrożenie w ataku, jego umiejętności odegrania piłki w kontakcie sprawiły, że zyskał przezwisko „Sonny Bill” Creevy.

3. Owen Franks
Jeden z najistotniejszych zawodników ekipy All Blacks. Znakomity filar, który w dużej mierze odpowiada za sukces w młynach zwartych.

4. Paul O’Connell
Najlepszy europejski zawodnik drugiej linii. Jest niezwykle doświadczony i świetnie sprawdza się jako lider, na którego można liczyć w trudnych sytuacjach.

5. Broddie Retallic
Zasłużenie wybrany najlepszym zawodnikiem roku. Retallic nie miał sobie równych w 2014 roku. 

6. Mamuka Gorgodze
Wybór lewego rwacza nie był prosty. Dobrze grali Jerome Kaino i Marcell Coetzee, ale moim zdaniem na szczególne wyróżnienie zasłużył „Gorgodzilla” – Gruzin jest obecnie światowej klasy trzecioliniowcem a jego wysoka forma przyciągnęła nawet uwagę francuskiego giganta - Toulon.

7. Michael Hooper
Na miano najlepszej siódemki zasłużyło dwóch kapitanów – Richie McCaw i Michael Hooper. Obaj prezentowali bardzo wysoką formę i świetnie przewodzili swoim ekipom. Ostatecznie jednak uznałem, że w tym sezonie Australijczyk był minimalnie lepszy.

8. Duane Vermeulen
Kolejny trudny wybór. Początkowo miałem zamiar wyróżnić Kierana Reada, ale ostatecznie zdecydowałem się na zawodnika Południowej Afryki. 

Trener: Joe Schmidt
Najlepszym trenerem był bez wątpienia Joe Schmidt. Ten wybitny szkoleniowiec osiąga sukces niemal wszędzie gdzie się pojawi. Irlandia pod jego wodzą ma bardzo udany rok, mimo że kilku kluczowych zawodników nie grało ze względu na kontuzje.