MyMenu1

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Nie jesteś za stary żeby grać w rugby!


W profesjonalnym rugby większość czołowych zawodników jest w wieku nieprzekraczającym 30 lat. Tyko nieliczni grają po trzydziestce, a czterdziestolatków można policzyć na palcach. Profesjonaliści stanowią jednak tylko znikomy odsetek wszystkich graczy uprawiających tę dyscyplinę sportu. Większość rugbistów nadal musi godzić grę z pracą lub nauką, a rugby stanowi jedynie hobby, czasem wymagające sporych poświęceń.

W amatorskim rugby wiek nie odgrywa aż tak dużej roli, a ambicja i zaangażowanie często mogą zrównoważyć spadek cech motorycznych.

Najlepszym tego przykładem jest John Goldman, uważany za najstarszego rugbistę w Anglii. Zawodnik ma 72 lata i jest filarem w klubie Mill Hill RFC. Jego koledzy z pierwszej linii również nie należą do najmłodszych: Tim Hurst ma 58 lat, a Steve Cracknell 54. Łącznie mają 184 lata!


John Goldman zaczął grać w rugby dopiero gdy miał 50 lat. Przekonała go jego żona, która zasugerowała, że większą frajdę od bycia kibicem sprawi mu czynny udział w meczach. Przez ostatnie 20 lat grał średnio w dwudziestu meczach w sezonie. Leciwy zawodnik mówi, że rugby było dla niego dodatkową motywacją, która pomogła mu przezwyciężyć poważne problemy zdrowotne. Dwukrotnie pokonał raka, przeszedł operację wstawienia bajpasów oraz poważną operację pleców!
Dziadek ósemki wnucząt powiedział: Rugby trzyma mnie w zdrowiu i dobrej kondycji fizycznej. Lubię ten sport, wnosi on wiele do mojego życia. Klub Mill Hill jest bardzo przyjazny. Gracze są grupą świetnych kolegów, którzy na mecze przyprowadzają swoje rodziny. Ojcowie i synowie grają razem. Każdy jest przyjacielski i można liczyć na jego wsparcie.

John Goldman jest dla mnie prawdziwym bohaterem. Jego postawa potwierdza, że rugby to sport dla ludzi o każdej budowie ciała i w każdym wieku. Niezłomny weteran to przykład i motywacja dla innych zawodników. Wiem, że jeśli kiedyś będę myślał o odwieszeniu butów na kołek, zastanowię się ponownie.

Poniżej krótki materiał filmowy przedstawiający Johna Goldmana.