MyMenu1

poniedziałek, 18 marca 2013

Six Nations - runda 5


Zakończyła się piąta runda Six Nations. Pora na małe podsumowanie. Walia, mimo że obronę tytułu rozpoczęła od porażki, wygrała wszystkie pozostałe mecze i drugi rok z rzędu tryumfuje w Europie! Spotkanie z Anglią w Cardiff gospodarze musieli wygrać różnicą minimum siedmiu punktów, aby przeszkodzić gościom w zdobyciu Grand Slam i wygraniu turnieju. Walijczycy wywiązali się z zadania rewelacyjnie. Byli zdecydowanie lepszą drużyną, zdominowali rywali pod każdym względem i zdecydowanie zwyciężyli 30:3. Gratulacje!

W innym sobotnim meczu, Włosi odnieśli historyczne zwycięstwo, pokonując Irlandię 22:15. Mecz miał dramatyczny przebieg. Sędzia pokazał aż cztery żółte kartki, w tym dwie dla doświadczonych liderów - Briana O'Driscolla i Sergio Parisse. Włosi kolejny raz potwierdzili, że są drużyną światowej klasy, a Rzym powoli staje się twierdzą, w której wygrane żadnemu z przeciwników nie przychodzą łatwo.

W ostatnim sobotnim meczu, Francja odniosła pierwsze  w turnieju zwycięstwo, pokonując Szkocję 23:16. Kluczowym zawodnikiem trójkolorowych był Wesley Fofana, który zdobył ważne przyłożenie i przez całe spotkanie sprawiał sporo problemów obronie rywali. Wygrana nie uchroniła Francuzów przed zajęciem ostatniego miejsca. Drewniana łyżka trafia więc do Paryża, co jest sporym zaskoczeniem, zwłaszcza że przed turniejem Francja była jednym z faworytów.

Tegoroczny Puchar Sześciu Narodów był bardzo ciekawy. Jak zwykle mecze były zacięte, choć trudne warunki pogodowe, nie sprzyjały zdobywaniu przyłożeń. Kibice byli świadkami kilku niespodzianek. Największą z nich jest chyba fatalna forma Francji! Nieźle zaprezentowały się Szkocja i Włochy. Nękana kontuzjami Irlandia nie zaliczy turnieju do udanych. Ze swojej formy na pewno zadowoleni są Anglicy i Walijczycy. Oba zespoły mają w składzie bardzo utalentowanych, młodych zawodników, którzy pokazali się z dobrej strony i prawdopodobnie zapewnili sobie miejsce w składzie British and Irish Lions.

Poniżej ostateczna klasyfikacja oraz wybrana przeze mnie piętnastka turnieju:

15. Leigh Halfpenny (Walia)
14. Alex Cuthbert (Walia)
13. Brian O'Driscoll (Irlandia)
12. Wesley Fofana (Francja)
11. George North (Walia)
10. Dan Biggar (Walia)
9. Ben Youngs (Anglia)

1. Cian Healy (Irlandia)
2. Rory Best (Irlandia)
3. Adam Jones (Walia)
4. Alun-Wyn Jones (Walia)
5. Jim Hamilton (Szkocja)
6. Sam Warburton (Walia)
7. Chris Robshaw (Anglia)
8. Sergio Parisse (Włochy)