MyMenu1

czwartek, 10 stycznia 2013

Jonah Lomu - „legendy rugby”

Zgodnie z wcześniejszą obietnicą, przedstawiam pierwszy post z cyklu „legendy rugby”. Zdecydowałem się rozpocząć serię od mojego najwcześniejszego rugbowego idola - Jonah Lomu. Gdy miałem kilkanaście lat Lomu pojawił się na scenie międzynarodowej, w niespotykanym dotąd stylu. Jako niespełna dwudziestoletni zawodnik potrafił przebiegać pomiędzy światowej klasy graczami jakby byli marionetkami. Jego siła, szybkość, dynamika i pewność siebie były wręcz niesłychane. Pamiętam, gdy jako nastolatek bawiłem się z bratem piłką do rugby - niemal zawsze, któryś z nas wcielał się w postać Lomu i próbował pokonać przeciwnika w sytuacji jeden na jeden, tak jak zrobiłby to gigant z Nowej Zelandii. Pamiętam jak wśród moich kolegów z drużyny popularna stała się „fryzura a'la Lomu”. Zawodnik ten zmienił mój sposób patrzenia na rugby. Był pierwszym wielkim sportowym bohaterem, który wywarł na mnie tak duże wrażenie. Obserwując jego grę oraz warunki fizyczne wydawało mi się, że w tym co robi osiągnął doskonałość. W moich oczach był zawsze o klasę wyżej od rywali, a prawie każdy jego kontakt z piłką stwarzał groźne, punktowe sytuacje. 

Lomu stał się dla mnie zawodnikiem-wzorem, wedle którego oceniałem grę swoją i innych. Był wyznacznikiem najwyższej jakości, o osiągnięciu której marzył każdy młody rugbista. Jestem pewien, że spora rzesza ludzi związanych z rugby była nim zafascynowana podobnie jak ja. Myślę, że czytając ten post będzie im miło powspominać grę Lomu. Graczy i kibiców z młodszego pokolenia zachęcam do zapoznania się z biografią legendarnego olbrzyma, który zmienił oblicze naszego sportu. Poniżej przedstawiam krótki opis jego kariery oraz materiał filmowy, w którym doskonale widać jakie spustoszenie siał w liniach obronnych przeciwników.

Jonah Tali Lomu urodził się 12 maja 1975 roku w Auckland w Nowej Zelandii. Imponujących rozmiarów skrzydłowy All Blacksów uznawany jest za pierwszą profesjonalną super gwiazdę rugby. Lomu dorastał w biednych przedmieściach Auckland i do wieku 14 lat grał w rugby trzynastoosobowe. Dzięki swojemu niezwykłemu talentowi i ciężkiej pracy stał się później multimilionerem. Jest uznawany za pierwszego rugbistę i pierwszego nowozelandzkiego sportowca, który zarobił milion dolarów.

Pieniądze były jednak tylko następstwem sukcesu, jaki osiągnął ten zawodnik. Sławę i prestiż zyskał na boisku dzięki talentowi, fantastycznym warunkom fizycznym i zaangażowaniu. Lomu, mierzący 196 cm, ważący 119–125 kg, potrafił pokonać dystans 100 metrów w 10,8 sekundy! Był przy tym niezwykle dynamiczny i silny, siał więc spustoszenie w obronie przeciwników jak nikt inny.

Lomu stał się powszechnie znany w 1994 roku podczas turnieju siódemek w Hongkongu. Wkrótce później, 26 czerwca 1994 roku, w Christchurch zadebiutował w reprezentacji Nowej Zelandii w rugby piętnastoosobowym. Zagrał przeciwko Francji, miał wtedy 19 lat i 45 dni i był najmłodszym zawodnikiem w historii, który wystąpił w oficjalnym meczu w barwach All Blacks. 

W 1995 roku, pomimo tylko dwóch oficjalnych meczów w reprezentacji, wystąpił w Pucharze Świata, gdzie zaszokował wszystkich swoim niezwykłym talentem. Zdobył 7 przyłożeń w 5 meczach, w tym aż 4 przeciwko Anglii w półfinale. Na szczególną uwagę zasługują punkty zdobyte, dosłownie, po przebiegnięciu przez angielskiego obrońcę Mike'a Catta. Jest to jedna z moich ulubionych akcji, którą mogę oglądać bez końca. 

Na Pucharze Świata w 1999 roku Lomu zdobył kolejne 8 przyłożeń i z wynikiem 15 stał się niepokonanym do dziś rekordzistą pod tym względem. W sumie zapisał na swoim koncie 37 przyłożeń i 185 punktów w 63 oficjalnych meczach międzynarodowych w barwach Nowej Zelandii. Niestety kariera tego znakomitego zawodnika zakończyła się przedwcześnie z powodu poważnych problemów zdrowotnych. Pod koniec 1995 roku okazało się, że Lomu ma chorą nerkę - cierpi na zespół nerczycowy. Musiał być poddawany dializom, a w 2004 roku przeszedł przeszczep nerki. Mimo starań nigdy nie powrócił do swojej dawnej formy. 

Jonah Lomu został odznaczony prestiżową nagrodą IRPA za wkład jaki wniósł w rozwój rugby. Tylko dwóch graczy przed nim doznało takiego zaszczytu. Pojawienie się tego zawodnika na arenie międzynarodowej zbiegło się w czasie z wejściem rugby w erę profesjonalizmu. Jego niezwykła gra w dwóch Pucharach Świata była ozdobą turniejów. Lomu zapoczątkował tendencję kreowania dużych, silnych i zarazem szybkich skrzydłowych. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych rugbistów na świecie i wzorem do naśladowania dla przyszłych pokoleń. Jest jednym z moich sportowych idoli, a akcje w jego wykonaniu od lat świetnie sprawdzają się jako materiał motywacyjny przed meczem. 

Poniżej kilka wybranych fragmentów z gry jednego z najbardziej utalentowanych rugbistów na świecie.